D.
G.
Min.
Sec. opis.
Jeśli chcesz w pełni delektować się smakiem pysznej kawy, szybko dowiesz się, iż zmielenie wysokiej jakości ziaren nie wystarcza. Potrzebny jest także odpowiedni rodzaj kubka. Jego kształt, wielkość, grubość ścianek – wszystkie te czynniki będą miały wpływ na smak naparu. Choć różnice te nie będą drastyczne, kubki zaprojektowane do konkretnych typów kawy pozwalają na rozwinięcie się każdej z ich cech. Ważną kwestią jest tu rzecz jasna tradycja: kawowa kultura na całym świecie jest niezwykle „wybredna”, a design kubków niewątpliwie stanowi jej część. Nie wspominając, iż piękny kubek będzie prawdziwą ozdobą twoich przerw na kawę! Asortyment Przyjaciół Kawy obejmuje całą gamę kubków zaprojektowanych do różnych typów kawy od najsłynniejszych światowych producentów.
Kubki do espresso
By odkryć przed tobą najlepsze cechy ziaren, kubki do espresso muszą spełniać pewne kryteria. Wynika to z faktu, iż espresso to specyficzny i wymagający rodzaj naparu: by zaparzyć kawę w małej ilości (25-30 ml) ziarna muszą być drobno zmielone, parzone przy użyciu ciśnienia 8-9 barów, a kawowe fusy, przez które przepychana jest woda muszą być ubite idealnie. Do serwowania tego wyjątkowego napoju używa się kubków o małej średnicy i pojemności (zazwyczaj mieszczą 60-90 ml płynu). Mają kształt przypominający jajko bądź tulipany, a także pochyłe krawędzie. Brzegi są grube i zaokrąglone, co ułatwia spożycie.
Ze względu na niewielkość tradycyjnej porcji espresso, podaje się je zazwyczaj w porcelanowych kubeczkach o grubych ściankach: spowalnia to proces utraty temperatury i koncentruje aromat. Jednym z wyróżniających espresso czynników jest crema: delikatna, żółto-brązowa pianka złożona z bąbelków powietrza zmieszanych z innymi substancjami obecnymi w kawie. Wraz ze zmianą ciśnienia spada rozpuszczalność dwutlenku węgla, który w postaci gazu uwięziony jest w kawie. Gdy się uwalnia wytwarza cremę. By zapobiec jej przerzedzeniu i zniknięciu, niezbędny jest kubek o odpowiednim wymiarze. By kawa nie „pluskała” w filiżance i nie rozpraszała cremy, niezbędna jest lekka pochyłość ścianek.
Klasyczne kubki do espresso posiadają białe wnętrze akcentujące luksusowy, karmelowy odcień cremy. Interesującym jest, iż takie filiżanki mają mieścić zaledwie jedną porcję espresso. Wlewając kawę do kubka uważaj, by nie wypełnić go w całości. Jeśli to zrobisz, zamieszaj kawę, możesz jednak utracić cenne walory zapachowe. Jeśli wolisz podwójne porcje, wybierz specjalną filiżankę do doppio – będzie ona nieco większa, pomieści około 100-120 ml.
Jeśli parzysz jedno (lub dwa) espresso, poświęć szczególną uwagę użytym ziarnom. Ziarna zawsze są ważne, jednak ich istotność uwydatniana jest w tej metodzie w sposób szczególny. Dzieje się tak, ponieważ espresso pije się bez mleka i innych dodatków. Pamiętaj: im lepsze ziarna wybierzesz, tym bardziej autentyczne i złożone będzie twoje espresso.
Kubki do kawy czarnej
W przeciwieństwie do posiadających szereg niezbędnych kryteriów filiżanek do espresso, kubki do kawy czarnej pozostawiają pewną dozę wolności. Klasyczna kawa czarna, americano, kawy przelewowe i inne mogą być serwowane w kubkach o różnych rozmiarach i kształtach, stworzonych z różnych materiałów. Najczęściej spotkasz się z ceramicznymi, porcelanowymi, szklanymi, glinianymi, lub metalowymi. Materiały te nie wpłyną na smak twojej kawy.
Klasyczna kawa czarna serwowana jest w dużych (200-300 ml), prostych kubkach z uchem. Americano i long black świetnie mieszczą się w większych filiżankach do espresso. Wraz ze wzrostem popularności kawy specialty i przelewowych metod parzenia, pojawiły się nowe sposoby serwowania wyjątkowych naparów. Kawę przelewową często podaje się dziś w kubkach i szklankach bez uchwytów. Małe, ceramiczne bądź gliniane czarki również zyskują na popularności, tak jak odporne na ciepło szklanki.
Na osobny akapit zasługują czarki cuppingowe. Zaprojektowane są specjalnie do rytuału tak zwanego cuppingu – specjalnej techniki próbowania kawy. By robić to w sposób właściwy należy poświęcić dużo uwagi temperaturze wody: próbowanie i ocenianie kawy może się odbyć dopiero, gdy napar nieco ostygnie. By zrezygnować z konieczności użycia termometru, zaopatrz się w czarki do cuppingu zmieniające kolor.
Kubki do cappuccino
Cappuccino to napój na bazie espresso składający się z rzeczonego espresso, mleka i warstwy mlecznej pianki. Kubki do cappuccino mieszczą około 170-250 ml kawy i są szersze na górze. Dolna część jest węższa i grubsza, co zapobiega tworzeniu się niepożądanych bąbelków, podczas gdy cieńsza, górna część pozwala podkreślić delikatną warstwę cremy. Tego typu kubki stworzone są zazwyczaj z porcelany, szkła, ceramiki lub nawet kamienia.
Kubki do latte
Latte to kolejny, modny napój na bazie espresso. Składa się z jednej lub dwóch porcji espresso, podgrzanego mleka i cienkiej warstwy pianki. Kubki do latte mieszczą zazwyczaj 250-300 ml naparu. Istnieje kilka różnych wariantów: kształt klasycznych kubków do latte przypominać będzie te do cappuccino, podczas gdy wysoka, wąska szklanka dedykowana jest do „kuzyna” latte – mlecznego latte macchiato, w którym ujrzeć można piękne rozwarstwienie kawy i mleka. Klasyczna wersja zazwyczaj jest produkowana z porcelany, tudzież ceramiki – ta do latte macchiato z grubego, dwuściennego szkła. Przezroczyste szkło pozwala na podziwianie każdej z warstw napoju, podczas gdy ścianki przeciwdziałają nagrzewaniu się naczynia i zapewniają komfortowy uchwyt.
Kubki do flat white’a
Flat white to mleczny napój na bazie espresso okraszony drobną mikropianką. Przypomina latte, jest jednak objętościowo mniejszy, mniej mleczny, charakteryzujący się większa proporcją kawy do mleka. Zazwyczaj wewnątrz znajduje się podwójne espresso, choć fani intensywnych smaków mogą chcieć użyć podwójnego ristretto. Kubki do flat white’a są zazwyczaj ceramiczne i mieszczą 150-200 ml kawy.
Kubki do herbaty
Oprócz wielu rodzajów kubków dedykowanych do różnych rodzajów napojów kawowych, w asortymencie Przyjaciół Kawy znajduje się szeroki wybór kubków do herbaty. Warto zaznaczyć, iż kubki do herbaty rzadko kiedy będą opisane jako takie: zazwyczaj są one uniwersalne i nadają się do wielu innych rodzajów naparów. Przeglądając ofertę kubków znajdziesz te perfekcyjnie nadające się do herbaty: by wybrać ten idealny weź pod uwagę preferowany przez ciebie rozmiar, wygodę i design.
Istnieje kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze kubka do herbaty. Unikaj materiałów porowatych – aromaty mają bowiem mogą pozostać wewnątrz porów. Świetnym wyborem zawsze będą kubki ceramiczne. Nie tylko są relatywnie mało porowate, ale świetnie zachowują również ciepło! Dobrze sprawdzą się także kubki porcelanowe: taniny – cząsteczki znajdujące się w herbacie – nie mogą przyklejać się do ich ścianek, więc twoja herbata zachowa swoje body. Kubki szklane świetnie zachowają ciepło, a stalowe cechuje wyjątkowa wytrzymałość.
Kawa to nie jedyny napój o kilkuwiekowych tradycjach. Istnieje bogata, arcyciekawa kultura herbaciana! Choć wydawać się może, iż dziś wszystko sprowadza się do wygody, niektóre zakorzenione nawyki wywodzą się ze starych zwyczajów. Weźmy przykładowo ucho kubka do herbaty: jego obecność (lub jej brak) zależy zgodnie z tradycją od typu herbaty. Kubki z uchem przeznaczone są do herbat czarnych, parzonych w wyższej temperaturze – wygodny uchwyt okazuje się więc nadzwyczaj przydatny. Dla kontrastu, tradycyjną, chińską herbatę zieloną popija się z ceramicznych bądź kamiennych czarek bez uchwytów.
Kubki ze spodkami
Kubki ze spodkami stanowią idealny wybór dla zagorzałych estetów. Każda klasyczna filiżanka do kawy powinna zawierać spodek, niezależnie od tego, czy służy do serwowania espresso, kawy czarnej, cappuccino, latte, czy flat white’ów. Spodek czyni napar atrakcyjniejszym, dodaje również wygody. Jeśli lubisz słodkie napoje, spodek możesz wykorzystać jako podstawkę pod kostki cukru, czy łyżeczkę do mieszania.
Kubki z pokrywką
Jeśli lubisz pić kawę „w biegu” do pracy, uczelni, czy na spotkanie, to właśnie dla ciebie stworzono kubki z pokrywką. Są one zazwyczaj zaprojektowane, by mieścić się w specjalnych uchwytach w samochodzie. Któż nie lubi zaparzyć kubka kawy czy herbaty rano i popijać w drodze do pracy? Jeśli twoja kawa wystyga jednak zbyt szybko, pomocnym okazać się może kubek termiczny. Twój napar pozostanie w nim ciepły nawet na kilka godzin.
Najlepsi, najsłynniejsi producenci kubków
Fellow
Mająca swoją siedzibę w San Francisco, firma Fellow stworzyła szereg pięknych akcesoriów do parzenia i podawania kawy. Produkty takie, jak elektryczny czajnik Stagg EKG, młynek Ode, czy pojemnik próżniowy Atmos wyrobiły sobie markę w świecie kawy. Kubki Fellow posiadają podwójną, ceramiczną ściankę, dzięki czemu nie potrzebują ucha: kubek nie nagrzewa się od zewnątrz, a napój wewnątrz pozostaje ciepły na dłużej. Istnieje także wiele kubków termicznych marki Fellow – wszystkie posiadają szeroki otwór, wąskie ścianki i ceramiczną powłokę, która gwarantuje optymalny smak.
KeepCup
Firma KeepCup zrodziła się z pragnienia ograniczenia ilości wyrzucanych każdego dnia kubków jednorazowych. Oferuje pierwsze na świecie kubki wielokrotnego użytku zgodne ze standardami najlepszych kawiarni. Są stylowe i wygodne: można wybrać między plastikowymi, szklanymi, stalowymi, więc na pewno któryś z modeli wpisze się w twoje gusta.
Stelton
Stelton to duńska firma projektowa zajmująca się produkcją naczyń kuchennych i innych artykułów gospodarstwa domowego. Skandynawski minimalizm jest gwarantem połączenia piękna i funkcjonalności. Częste współprace z najsłynniejszymi projektantami i architektami miały wpływ na budowę rozpoznawalności i pozwoliły firmie wygrać wiele prestiżowych nagród. Kubki Stelton oferują idealny balans między stylem, a jakością.
Loveramics
W asortymencie Przyjaciół Kawy znajdziesz kubki produkcji Loveramics, firmy zajmującej się produkcją kubków, które pokochały miliony ludzi z całego świata. Specjalizuje się ona w ręcznej produkcji ceramiki, kubków do kawy i naczyń. Swą działalność rozpoczęła w Hong Kongu w roku 2011. Od tego czasu wyznacza standardy dla branży kawowej, łącząc stare tradycje i nowoczesne rozwiązania projektowe. Kubki Loveramics tworzone są z porcelany najwyższej jakości: jest ona podgrzewana do temperatury 1300°C, dzięki czemu materiał jest wyjątkowo wytrzymały i odporny. Grube ścianki gwarantują stabilność termiczną, a ich pochyła powierzchnia zapobiega tworzeniu się niepożądanych bąbelków. Nic więc dziwnego, że to kubki Loveramics wybrano do produkcji oficjalnych kubków Mistrzostw Świata Latte Art!
Możesz wybrać, które pliki cookie chcesz, abyśmy używali. Niektóre z nich są niezbędne i nie można ich wyłączyć.
Te pliki cookie są niezbędne do prawidłowego działania naszej witryny i nie można ich wyłączyć. Nie zbierają żadnych danych identyfikujących użytkownika.
Te pliki cookie pozwalają nam zoptymalizować naszą witrynę i zobaczyć źródła ruchu w witrynie. Korzystamy w tym celu z platformy Google Analytics. Zebrane dane nie identyfikują Cię i nie są udostępniane podmiotom trzecim. Włączenie tych plików cookie umożliwi Ci korzystanie z naszej wtyczki czatu na żywo i tym samym otrzymanie pomocy od naszych konsultantów.
Nikt nie lubi reklam w Internecie – zwłaszcza tych zupełnie nieistotnych. Te pliki cookie pozwalają nam identyfikować Twoje potrzeby i dostarczać tylko najbardziej odpowiednie oferty. Będziesz widzieć reklamy, nawet jeśli nie włączysz tych plików cookie, ale nie będą one dostosowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.